Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Japon Çınarı (Fatsia japonica) Özellikleri ve Bakımı

Latincesi Fatsia japonica olan bu bitki, Japonya orijinli, büyük ve yaprak dökmeyen bir türdür. Ülkemizde ise “japon çınarı”, “kağıt yaprağı” veya “salon aralyası” olarak da adlandırılır.

Fatsia japonica, 1-3 metreye kadar değişen boyutlarda olabilir ve hızlı gelişir. Geniş yaprakları, 20-40 cm çapa kadar büyüyebilir ve parlak, koyu yeşil renkte olur. Yapraklar genellikle beş veya yedi bölmelidir ve kenarları testere dişlidir.

Bitkinin beyaz çiçekleri sonbahar aylarında açar ve ilkbaharda yeşilimsi siyah renkli meyveler verir. Fatsia japonica, farklı büyüme koşullarına uyum sağlar ve genellikle gölge veya yarı gölge alanlarda yetiştirilir. İyi drene edilmiş, nemli toprağı sever. Genellikle ofis ve geniş alana sahip yapılarda iç mekan bitkisi olarak kullanılır.

Fatsia japonica, özellikle Japonya’da geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır. Bitkinin yaprakları, yaraları iyileştirme, ağrıları hafifletme ve iltihapları azaltmak için kullanılmıştır. Ayrıca, bitkinin nispeten kolay bakımı nedeniyle, bahçecilikte de popüler bir bitkidir. Tıbbi amaçla kullanmadan önce bir uzmana veya doktora danışmayı unutmayın.

japon çınarı bakımı
japon çınarı bakımı

Japon Çınarı Bakımı

Japon çınarı bitkisi, koyu gölgeli veya kısmi gölgeli alanlarda yetişebilen dayanıklı bir bitkidir. Toprak nemli tutulmalı ancak çamur olmamalıdır. Sulama sıklığı, toprak nemine ve bitkinin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Bitkinin yapraklarına düzenli olarak su püskürtmek nem ihtiyacını karşılayabilir. Yılda bir kez, ilkbaharda bitkinin köklerine doğru bir gübre uygulaması yapılmalıdır. Fatsia japonica, düzenli olarak budanması gerekmeyen bir bitkidir. Ancak, gerektiğinde fazla dalları veya yaprakları kesilebilir. Bitki, zararlılara karşı dirençlidir ancak yapraklarında beyaz sinek ve yaprak bitleri görüldüğünde ilaçlama yapılabilir.

Japon çınarı sulama

Japon çınarını sulamak için, sulamadan önce üst katmanının dokunulduğunda kuruduğunu hissettiğiniz bir noktaya kadar bekleyin. Sulama yaparken, suyun kök bölgesine ulaşması için derin bir sulama yapmaya özen gösterin. Bitkiye sık sık hafif su vermek yerine, derin sulama daha iyidir. Ayrıca, bitkinin toprakta kurumasına izin vermeden sürekli nemli tutmak için de köklere su vermeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir;  Milyon Çanlar Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Japon çınarı için ideal sıcaklık

Japon çınarı, ılıman iklimlerde yetişen bir bitki olduğundan, 18-25°C arasındaki sıcaklıkları tercih eder. Bu aralık bitkinin optimum büyümesi için gereklidir. Sıcaklık 10°C’nin altına düştüğünde, bitkinin büyümesi yavaşlar ve yaprakları sararmaya başlayabilir. Ayrıca, aşırı sıcaklıklar da bitkinin sağlığına zarar verebilir. 30°C’nin üzerindeki sıcaklıklar, yapraklarda yanıklara neden olabilir ve bitkinin büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, Fatsia japonica’nın sağlıklı bir şekilde büyümesi için ideal sıcaklık aralığına dikkat etmek önemlidir.

japon çınarı
japon çınarı

Japon çınarı toprağı nasıl olmalı

Japon çınarı, iyi drene edilmiş ve organik maddece zengin bir toprağı tercih eder. Toprak pH’sı 5,5 ile 7,5 arasında olmalıdır. Asitliği yüksek olan topraklarda da yetiştirilebilir, ancak toprağın pH’sını düzenlemek için kireç gibi malzemelerin eklenmesi gerekebilir. Ayrıca, toprakta yeterli miktarda humus ve besin maddesi bulunması, bitkinin sağlıklı büyümesi için önemlidir.

Fatsia japonica’nın yetişeceği toprak ayrıca iyi bir drenaja sahip olmalıdır, çünkü aşırı nem bitkinin kök çürümesine neden olabilir. Toprağın iyi drene edilmesi, bitkinin sağlıklı büyümesini ve köklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.

Japon çınarı saksı değişimi

Japon çınarı, hızlı büyüyen bir bitki olduğu için genellikle her iki yılda bir, Mart – Nisan aylarında saksı değişimi gerektirir. Saksı değişimi, bitkinin büyümesi için daha fazla alan sağlamak ve kökleri yenilemek için önemlidir.

Japon çınarı saksı değişimi yaparken şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Bitkiyi sulamadan önce, toprak iyice kuruduğunda saksıdan çıkarmak daha kolay olacaktır.
 2. Bitkiyi mevcut saksısından çıkarmak için köklerin saksıya sıkıca sarılmış olabileceği için dikkatli bir şekilde çalışmanız gerekebilir. Kökleri saksıya sıkıca sarılmışsa, saksıyı hafifçe sarsarak veya kökleri nazikçe sıyırarak çıkarmayı deneyebilirsiniz.
 3. Eski toprağı köklerden çıkarmak için nazikçe sallayın ve kökleri temizleyin.
 4. Yeni bir saksı seçin ve alt kısmına birkaç cm kalınlığında drenaj malzemesi koyun. Drenaj malzemesi olarak kum, çakıl veya yaprak gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.
 5. Yeni saksının altına biraz toprak koyun ve bitkiyi yerleştirin. Toprağı bitkinin etrafına doldurun ve toprağı iyice sıkıştırın.
 6. Yeni saksıya bitkiyi yerleştirdikten sonra, bitkiyi sulayın ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Bitkinin kökleri yeni ortama adapte olması için birkaç gün süreyle gölgede tutulmalıdır.
İlginizi Çekebilir;  Mandevilla çiçeği bakımı ve özellikleri

Saksı değiştirirken bitkinin büyüklüğüne göre saksı boyutunu da değiştirmeniz gerekebilir. Fatsia japonica, hızlı büyüyen bir bitki olduğu için saksı boyutunu büyütmek gerekebilir.

Japon Çınarı Nasıl Çoğaltılır

Japon çınarı çelikle veya tohum ile çoğaltılabilir.

Çelikle çoğaltma adımları:

 1. İlkbahar veya yaz aylarında, bitkinin sağlıklı ve güçlü bir dalını seçin.
 2. Seçilen dalın uç kısmındaki yumuşak yapraklı kısım kesilerek alınır. 10-15 cm uzunluğunda bir çelik kesin.
 3. Alt yaprakları çıkarmak suretiyle çeliğin alt kısmını temizleyin.
 4. Kök hormonu tozuna batırın ve hafifçe sallayarak fazlalığı silkeleyin.
 5. Bir çiçek saksısına, nemli bir torf veya vermikülit karışımı içeren bir saksıya yerleştirin.
 6. Saksıyı plastik bir torba veya cam bir kavanoz ile örtün ve sürekli nemli tutun.
 7. Köklerin oluşması yaklaşık 4-6 hafta sürebilir. Köklerin oluştuğunu gördükten sonra örtüyü kaldırabilirsiniz.
 8. Daha büyük bir saksıya veya bahçeye yerleştirin.

Tohumla çoğaltma adımları:

 1. Fatsia japonica bitkisinin meyvelerini toplayın. Meyveler olgunlaştığında, kahverengi renk alır ve açılmaya başlarlar.
 2. Meyvelerin içindeki tohumları çıkarın. Tohumları iyice yıkayın ve kuru bir bezle kurulayın.
 3. Tohumları, nemli bir torf veya vermikülit karışımı içeren bir saksıya veya toprağa ekin.
 4. Saksıyı bir torba veya cam kavanoz ile örtün. Bu, tohumların nemli kalmasını sağlar.
 5. Saksıyı 22-25°C sıcaklıkta, aydınlık bir yere yerleştirin ve toprağı nemli tutun.
 6. Tohumların çimlenmesi yaklaşık 4-6 hafta sürebilir.
 7. Tohumların çimlenmesinden sonra örtüyü kaldırın ve bitkileri daha büyük bir saksıya veya bahçeye aktarın.

Tohumla çoğaltma, çelikle veya kök sürgünleriyle çoğaltmaya kıyasla daha uzun zaman alabilir ve başarılı sonuçlar almak zor olabilir. Bu nedenle, Fatsia japonica’yı çoğaltmak için çelikle veya kök sürgünleriyle çoğaltma yöntemleri daha yaygın olarak tercih edilir.

japon çınarı
japon çınarı

Japon çınarı hakkında sıkça sorulan sorular

 1. Fatsia japonica nerede yetişir? Fatsia japonica, Japonya, Kore ve Tayvan’da doğal olarak yetişen bir bitkidir. Ancak, uygun koşullarda yetiştirilebildiği için dünyanın birçok yerinde bahçelerde, parklarda ve evlerde yetiştirilmektedir.
 2. Fatsia japonica çiçek açar mı ? Fatsia japonica bitkisinin çiçekleri küçük, beyaz veya yeşilimsi beyaz renkte ve genellikle sonbahar aylarında ortaya çıkarlar. Ancak, bitkinin dekoratif görünümü, büyük ve parlak yeşil yapraklarından kaynaklanmaktadır.
 3. Fatsia japonica nasıl bakım gerektirir? Fatsia japonica, nemli ve iyi drene edilmiş bir toprağa, kısmi gölgeye ve düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Ayrıca, yapraklarının tozlanmasını önlemek için periyodik olarak yaprakları silmek de iyi bir fikirdir.
 4. Fatsia japonica nasıl çoğaltılır? Fatsia japonica, çeliklerle, kök sürgünleriyle veya tohumlarla çoğaltılabilir.
 5. Fatsia japonica zehirli mi? Fatsia japonica bitkisi zehirli değildir ve evcil hayvanlar veya insanlar tarafından yutulduğunda genellikle toksik etkileri yoktur. Ancak, bitkinin meyveleri bazı insanlar için hafif bir deri reaksiyonuna neden olabilir.
 6. Fatsia japonica ne kadar büyür? Fatsia japonica, optimum koşullarda 2-3 metre yüksekliğe ve genişliğe kadar büyüyebilir. Ancak, bitkinin büyüklüğü yetiştirildiği koşullara ve budama ile kontrol edilebilir.
 7. Fatsia japonica hangi hastalıklara duyarlıdır? Fatsia japonica bitkisi genellikle sağlıklı ve hastalıklara dayanıklıdır. Ancak, kök çürüklüğü, yaprak bitleri, örümcek akarları ve yaprak lekeleri gibi hastalıklara veya zararlılara maruz kalabilir.
İlginizi Çekebilir;  Uyku Çiçeği Bakımı (Oxalis) ve Özellikleri

Yoruma kapalı.