Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Para Çiçeği Bakımı, Sulama ve Çoğaltma

Para çiçeği, dünya genelinde evlerde ve ofislerde sık sık karşılaşabileceğiniz ve talih getirdiğine inanılan bir bitkidir. Beyaz ve pembe çiçekleri olan bu bitkinin anavatanı Güney Afrika ve Mozambiktir. Botanik ismi Crassula Ovata olan bu bitki, Türkiye’de de sıkça bakımı meydana getirilen çiçeklerden biridir. Para çiçeği bakımı hakkında ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Para Çiçeği Bakımı
Para Çiçeği Bakımı

Para Çiçeğinin Özellikleri

Sukulent familyasına ait olan bu bitkinin bir öteki ismi ise mücevher çiçeğidir. Bitkinin elips şeklindeki yaprakları dikkat çekmektedir. Birçok kültürde bu bitkinin talih ve bolluk getirdiğine inanılmaktadır.

Çoğu kültürde yer edinen crassula çiçeği evlerin ve ofislerin gözde bitkilerinden biridir. Farklı çoğu alt türe haiz olan crassula bitkisinin bakımı ise genel anlamda aynıdır. Bakım şartları olabildiğince kolay olan bu bitki, dekoratif açıdan olabildiğince güzel duyu bir görünüme sahiptir. Herdem yeşil yapraklı kalır, ortama pozitif bir hava katar.

Para Çiçeği Çeşitleri

Para çiçeği türleri çeşitleri; crassula ovata “jade”, crassula argentea “monstrose gollum and hobbit”, crassula argentea “Finger Jade”, crassula arborescens  “Silver Dollar Jade”, crassula portulacea minima “Mini Jade”, crassula ovata “Whirly Bird”, crassula ovata “Lemon and Lime” şeklinde olmaktadır. Her çeşit kendine göre değişik enerjiye haiz olmaktadır. Genelde bu çeşit bitkilerin bakımı son aşama dikkatli ve itinalı yapılmak zorundadır. Bu nedenler hem ısı averajları hem de sulama tarihi ya da payı çok itinalı bir halde yapılmalıdır.

Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Para bitkisi direkt olarak güneş istemeyen bir çiçektir. Bu bitkinin bakımında dikkat etmeniz gereksinim duyulan en mühim nokta güneştir. Bitkinin toprağına yılda iki periyot halinde seyreltilmiş gübre verilebilir. Para çiçeği toprağa çok zor adapte olan bit bitkidir. Bu sebeple olası olduğunda toprak değişimi yapılmamalıdır.

Crassula çiçeği geniş bir saksıya dikilmelidir. Hızlı bir halde büyümüş olduğu için geniş ve derin bir saksı kullanmak önemlidir. Kış aylarında haftada bir defa sulamanız bu bitkinin gelişmesi için kafi olacaktır. Yaz aylarında ise toprağın kuruma durumuna göre sulama sıklığı artırılmalıdır. Bulunduğunuz bölgenin sıcaklığına göre bu ayarlamayı yapabilirsiniz. Toprağa parmağınızı iki, üç santim kadar batırdığınızda şayet toprak tamamiyle kuruysa sulama tarihi gelmiş demektir.

Soğuk havalar crassula çiçeğine zarar verecektir. Bundan dolayı kış aylarında evin içerisine taşınmalıdır.

Para Çiçeği Toprak ve Saksı Seçimi

Para çiçeğinin ekiminde toprak ve saksı son aşama önemlidir. Crassula çiçeği toprak konusu ile alakalı fazla seçici bir nebat değildir. Yapı marketlerden alacağınız torf bu nebat için son aşama yeterlidir. Bununla beraber saksı tercihine ise son aşama dikkat etmek gerekir. Saksının çiçek köklerinin kolaylıkla büyüyebileceği boyutlarda olması gerekir. Bu çiçeğin daha iyi gelişmesi açısından son aşama önemlidir.

İlginizi Çekebilir;  Japon Çınarı (Fatsia japonica) Özellikleri ve Bakımı

Minik bir gövdeye haiz olması para çiçeğinin özellikleri arasında yer alır. Çiçeğin yaprakları daima yeşil kalmaktadır. Yaklaşık olarak dört senelik doğru bakımın sonra çiçek açar. Para ağacının çiçekleri genel anlamda beyaz ve pembe renktedir.

Para çiçeği hava akımlarından son aşama kolay etkilenir. Bu sebeple hava akımlarına dikkat ederek müsait bir konum seçilmelidir. Bu bitkiyi hava akışının azca olduğu ve korunaklı alanlarda tutmak gerekir. Saksının yanlış tarzı durumunda, nebat yapraklarını dökebilmektedir.

Saksı Değişimi Sıklığı

Saksı değişimi yeşim de dahil olmak suretiyle Crassula cinsinden çoğu bitki, aynı saksıda ve bayat toprakta senelerce kalmaktan memnun olmaktadır. Sık sık saksı değişimine gereksinim duymazlar ve bu da olabildiğince avantajlı olmaktadır. Bunu tecrübeli olan her botanikçi bilir. Bu bitkiler büyür ve de zamanla ağırlaşır. İlkbahar mevsiminde yeniden saksı değiştirdiği vakit ve yeni taze bir gelişme ortaya çıktığında sulamaya ekstra dikkat edilmelidir.

Para bitkisinin yaprak kesimleri ya da beden kesimleri sonra çoğaltma kolaylaşmaktadır. Yapraklar ya da gövdenin belli bir bölümü düşmüş olduğu vakit devrildiğinde ya da koparıldığında, kenarların hafif kuruması için 1 ya da 2 gün bekleyin, sonra onları koparın ve aşağı yukarı dörtte biri kadar taze, nemli kumlu kompostun içerisine itin.

Bunun soncunda her şey yolunda giderse, birkaç haftada ya da birkaç ay da yaprak kesimlerinin tabanının çevresinde olan topraktan yeni ufak bitkiler çıkmaya başlayacaktır. Siz farkına bile varmadan ailenize ya da arkadaşlarınıza vereceğiniz çoğu yeni yavrunuz olacaktır.

Para Çiçeği Bakımında Işık

Genelde bu bitkiler de çok büyük bir büyüme, bolca tabii güneş ışığının olduğu bir alan konumuna yerleştirildiğinde ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda bu nebat birazcık karanlık yerlerde de büyümesini sürdürecek ve hatta penceresiz bir odada da aleni bir halde yapay aydınlatmaya gereksinim duyacaktır.

Güneş ışığı aşırı yoğun ise ya da bitkiler bu duruma alışkın değil ise, yapraklar çok daha koyu ve mor bir renk alabilir. Bu vaziyet hoşunuza gitmiyorsa o vakit birazcık daha karanlık bir alana taşıyabilir ya da bitkiyi zamanla daha çok ışığa alıştırabilirsiniz. Bu koyu renk zamanla açılır ve tanıdık olan limon yeşiline benzer.

Para Çiçeği Sulama İhtiyaçları

Tüm bitkilerde olduğu gibi sulama da yeşim bitkilerinde de sağlamdır ve çoğu duruma ve muhtelif uygulamalara uyabilir, ama devamlı sulanırsanız da uzun süre dayanmazlar. İyice sulayın, sonra yeniden sulamadan ilkin toprağın kurumasını bekleyin.

Kış mevsiminde de toprağı birazcık nemli tutacak kadar vermek istersiniz. Nem açısından hususi ihtiyaçlar gerektirmez. Büyüme mevsimi süreçlerinde her 3 ayda bir kurulan yeşim bitkilerini sıhhatli besleyin. Bu arada bu bitkide kullanmanız gereksinim duyulan tek şey çok amaçlı bir ev bitkisi yemi olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Süt Ağacı Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Başlık

Bitkide Sıcaklık Değerleri

Para bitkisinde en müsait ısı değerleri 15-30 dereceler arasında ve Akdeniz iklim koşullarında olmaktadır. Crassula bitkisi hava akımlarından çok ivedi etkilendiğinden esinti ya da cereyana maruz kalmayacağı bir konumda yerleştirilmelidir. Doğrudan güneş ışığı alması bitkinin gelişiminde önemli rol oynar. Yarı gölge ya da gölge alan çoğu konumda kalan bu nebat büyümesini sınırlandıracak ya da durduracaktır.

Bu hususta crassula bitkisinin gelişiminde öteki bir mühim mevzu saksının doğru tarzı ve saksı derinliği olmaktadır. Köklenmeyi ve de bulunmuş olduğu kaba yayılmayı seven bir nebat olmasından derin saksılar tercih edilmelidir. Her çeşit nebat de olduğu gibi saksının alt kısmının delik ya da hava alıyor olması da önemlidir.

Para Çiçeğini Nereye Koymalısınız?

Para çiçeğinizi evinizde nereye koyacağınız ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmektedir. Crassula, balkonda ya da evin içerisinde ayrım etmeksizin 15 derecenin altındaki bir sıcaklıkla bırakılmamalıdır. Uzun süreler süresince bu sıcaklıkların altında kalan para çiçeğinde yaprak dökme problemleri ortaya çıkacaktır. Para çiçeği, güneş ışığını seven bitkilerden biridir. Bu nebat rüzgâr almayan ve güneş gören ortamlarda sevinçli olmaktadır. Bununla beraber bilhassa sıcak yazları direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bu sebeple çiçeğin cenup cephede bırakılması negatif sonuçlar yaratabilir. Sıcaklık muayyen bir derecenin altında olduğunda ise çürüme ihtimali vardır.

Para çiçeği bakımı son aşama kolay olsa da, bu nebat ilgiden hoşlanır. Çiçeğin çoğalması, bakımıyla direkt olarak alakalıdır. Bu noktada saksının koyulacağı ortam son aşama önemlidir. Bitkinin hava akışına maruz kalmaması gerekir. Hem direkt olarak güneş ışığı alması hem de hava akışının yoğun olması sebebiyle bu nebat balkona koyulmamalıdır. Doğrudan güneş ışığı alan bitkilerin yapraklarını dökme ihtimali son aşama yüksektir. Bunun yanı sıra yanlış bir konumlandırma, bitkinin gelişimini de negatif olarak etkileyecektir. Bu çiçek evlerin direkt olarak güneş görmeyen pencere önlerine koyulabilir. Bununla beraber crassula, yerinin değiştirilmesinden hoşlanmayan bir bitkidir. Bu sebeple doğru bir yere aldıktan sonra konumunu değiştirmemeye itina göstermeniz gerekir.

Para Bitkisi Çiçek Açar Mı?

Para çiçeği ev ortamında bakımı son aşama kolay ve süratli bir biçimde gelişen bitkilerden biridir. Bununla beraber bu bitkilere dair maksimum dört gözle beklenen sorulardan biri ne vakit çiçek açacağıdır. Bu bitki, takribi olarak dördüncü senenin sonunda çiçek açmaya başlar. Bu sebeple çiçeğe zaman verilmeli ve sürekli ilgilenilmesi gerekir.

Crassula bitkisi büyüdükçe minik bir ağaç görünümünü alacaktır. Oldukça güzel ve sevimli olan bu bitkiye seneler süresince bakabilirsiniz. Bitkinin çiçek açması için 15 ila 35 aşama arasında sıcaklıklara ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra çiçeğin su ihtiyacının doğru olarak karşılanması, toprağın nemi, fer ihtiyacı gibi çoğu kriterde müsait şartların sağlanması gerekir. Para bitkisi ama bütün şartlar doğru bir biçimde sağladığında çiçek açacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Alisyum çiçeği (Alyssum maritimum)

Crassula’nın çiçek açması için sulama periyotları son aşama önemlidir. Toprağın yüzeyinin derli toplu olarak denetim edilmesi gerekir. Sıcak mevsimlerde ve kavurucu sıcaklarda bitkinin haftada minimum iki kez sulanması gerekir. Bununla beraber su ihtiyacınız olan şeyi yaşadığınız bölgedeki ısı ve rutubet oranlarıyla direkt olarak alakalıdır. Toprağın susuz bırakılmaması son aşama önemlidir. Sulama yapılırken ise suyun bütün toprağa temas etmesi gerekir.

Para Çiçeği
Para Çiçeği

Para Çiçeği Büyüme Hızı

Büyüme hızı müsait bir sulama rutini ile çok iyi fer koşullarında, ilk vakit yavaş ila orta gelişme olabilir. Olgunluğa ulaştığı vakit ne yapmış olursanız yapın, gelişme yavaş olacaktır. Yükseklik ve yayılma yeşim bitkisi gelişme süre zarfında 4m ve 12ft yüksekliğe ulaşabilmektedir. Genişliği 1m ve 3ft’in üstünde de yayılabilir, buna bağlı olarak alana gereksinim duyulmaktadır.

Fakat ufak bir adet bitkiniz var ise endişelenmenize gerek yok, zira bu oranlara ulaşmak gayet fazla vakit alacaktır. Kim bilir daha çok alana gereksinim duyduğu vakit da talih ve bolluk getirmiş olduğu için banka bakiyenizi büyütmüş, ipoteğinizi ödemiş ve daha büyük bir ev almış olabilirsiniz.

Para Bitkisi Yetiştirme

Bazen bu nebat üstüne haşereler konar ve yaprakların üstünde çok büyük koloniler kurarlar. Bu koloniler bırakıldığı vakit kontrolden çıkabilir ve zamanla rahatsızlık da yayabilir. Bu durumda crassula cinsine ait çoğu nebat için zararlı olduğu için malathion içeren bir kimyasal sprey kullanmamalıdır. Kimyasal yolu seçerseniz malathion içeren ürünleri katiyen kullanmayın.

Genelde para çiçeği yaprak dökmeye başladığı vakit bu genel anlamda faktörlerin bir kombinasyonu olmaktadır. Şok ve de gayet fazla su buna niçin olmaktadır. Bu vaziyet genel anlamda nebat saksılandığı vakit çok yaygın olmaktadır. Bu duruma dikkatli olun ve bu bitkilerin sıcaklıktan, çok parlak ışıktan ya da güneşten ve çok nazik sulamadan hoşlandığını katiyen unutmayın.

Genelde gayet fazla sulamadan, soğuk koşullardan ya da her ikisinin bir kombinasyonundan çürüme meydana geliyorsa, o vakit da mutlaka çürümeyi kesmeniz gerekecektir. Çürümeyi kesme prosedürünü yayılmadan ilkin yapmalısınız. Yoksa bitkinin mirasını çoğaltma tekniği ile kurtarmaya çalışın.

Para Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Para çiçeğinin iyi mi çoğaltılacağı, nebat severler tarafınca maksimum sorulan sorular arasında yer alır. Para çiçeğinin çoğaltılması konusu ile alakalı birkaç püf noktaya dikkat ettiğiniz sürece yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Bu bitkinin çoğaltma prosedürünü yapraktan yapabilirsiniz. Sağlıklı ve kuvvetli bir yaprağı makas ya da keskin bir bıçak sayesinde bitkiden ayırabilirsiniz. Bunun sonra yaprağı bir müddet suda bekletmeniz gerekir. Bir süre sonra yaprakta köklenme görebilirsiniz. Kök gelişimi başladıktan sonra bitkiyi yeni bir saksıya dikebilirsiniz.

Bu bitkinin köklenmesi takribi olarak bir haftayı bulacaktır. Yaprak su içerisinde köklenmeyi beklerken, oda sıcaklığında tutulmalıdır. Yaprak köklendikten sonra saksıya ekilirken, köklere nazik hareket etmek gerekir. İstenilen bir saksı ve yöneyde yeni çiçeğiniz kısa zamanda gelişecektir. Bu sayede yeni bitkiler yetiştirebilir, bu yeni bitkileri sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.