Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Şans Bambusu Bakımı ve Çoğaltma

Uzak doğu bölgelerinde ortaya çıkan ve vakit içerisinde bütün dünyaya yayılan bambular, hem basitçe yetiştirilebiliyor olması hem de görünümü sebebiyle çoğu evde yetiştirilen bitkilerden biri olmuştur. Eve bolluk, bereket ve talih getirdiğine inanılan talih bambuları zaten özgün bambu ailesi içerisinde yer almamaktadır. Buna rağmen bambu ağacına oldukça fazla benziyor olması sebebiyle talih bambusu olarak anılmıştır.

Genellikle birkaç adet bambu branşının bir araya gelmesiyle büyüyen bu bitkiler tek başlarına da büyüyebilmektedir. Oldukça şık bir tasarıma haiz olan talih bambuları, evlerde dekoratif amaçlarla da sıkça kullanılmaktadır. Şans bambularının özelliklerinden biri ise hem suda hem de toprakta yetişebiliyor olmasıdır.

Bolluk ve Bereketin Sembolü Şans Bambusu

Şans bambusu, Çin inanışına göre bulunmuş olduğu eve ve evde yaşayan her insana talih getirir. Bu inanışa göre bambu sayılarının da önemi var. Evinize dilediğiniz seviyede bambu alabilir ve bakımına başlayabilirsiniz. Bu inanışta eve bereket ve bereket gelmesi için, oldukça sayıda bambu dalı altın renkli bir iple bağlanır. Bambu dallarının ne kadar olduğu bolluğu, altın renkteki ip ise zenginliği temsil eder. Mutlu ve uzun bir hayat için ise 3 adet bambu sapı vazoya konur.

Şans bambusunu aynı zamanda Feng Shui tedavilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu tedavinin amacı, çevredeki insanları pozitif enerjiye teşviktir. İnanışa göre kişinin talih bambusunu kendi alması yerine armağan olarak verildiğinde talih getiriyor.

İlginizi Çekebilir;  Kalanchoe, Kalanşo Çiçeği Bakımı

Kaç Tane Şans Bambusu Olmalı?

Çin kültüründe bulunan inanca göre, evinizdeki talih bambusu sayısı, dileklere göre değişkenlik gösterir. Aşk isteyenler için 2 adet bambu, saadet için 3 ya da 5 adet bambu, sıhhatli bir ömür için 7 adet bambu, servet için 8 adet bambu ve en son iyi bir gelecek için 9 adet talih bambusunun bir araya getirilmesi gerekir.

Bunların haricinde 21 adet talih bambusunun bir araya getirilerek eve konması, iyi bir gelecekle beraber büyük şansları simgeler.

Şans Bambusu Bakımı

Dekoratif görüntüsü ve mistik tarafıyla çoğu insan evinde böylesi talih bambuları ister. Bambuları sıhhatli bir biçimde geliştirip büyütebilmek için ise doğru bir bakım yapmak ve püf noktaları bilmek gerekir. Bambular bakımı oldukça basit bitkilerdir.

Şans bambuları hem suda hem de toprakta yetişebilmektedir. Buna rağmen satılırken genelde cam vazoda sunulurlar. Bu sebeple suda yetiştirmek oldukça daha kolaydır.

Peki, talih bambusu bakımı iyi mi yapılır? Bu problemin yanıtını ve bakımda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan püf noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

Şans Bambusu Saksı ve Vazo Seçimi

Şans bambuları genel hatlarıyla uzun ve ince yapıya haiz olan cam kavanozlara yerleştirilir. Bambu çiçeği vazosu güneş ışığı alan bir yere koyarak, bambunun sıhhatli bir halde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bambuların dallarını birbirine bağlayacaksınız, oldukça derin olmayan geniş bir kaba nebat için ihtiyaç duyulan suyu koyarak kullanabilirsiniz. Kökler zamanla büyüyüp, saksı bitkiye dar gelmeye başladığı vakit bambuyu daha geniş bir kaba alabilirsiniz.

Şans Bambusunun Su İhtiyacı

Şans bambusu için musluk suyu kullanmak oldukça iyi bir düşünce değildir. Bunun yerine arıtılmış su ya da içme suyu kullanmanız daha sıhhatli olacaktır. Bitkiyi vazoya koyduktan sonra, kökleri tamamiyle kaplanacak şekilde su ile doldurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir;  Aşk Merdiveni Bakımı

Bambunun suyunu ayda bir kez değiştirmeniz yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra şayet suyu rengi değişip fena koku vermeye başlamışsa, suyun ivedilikle değiştirilmesi gerekir.

Şans Bambusu Aydınlatma İhtiyacı

Şans bambusunun doğrudan güneş ışığına maruz kalması, bitkinin sararmasına ve zarar görmesine niçin olacaktır. Bu sebeple bambu çiçeklerini pencere önü ya da balkon gibi alanlar yerine güneş alan bir odaya ya da güneş ışığı gören bir masaya yerleştirmeniz daha iyi olacaktır.

Özellikle yazları talih bambusunu doğrudan olarak güneş ışığından sakınmanız gerekir. Bitkinizde renk değişiklikleri yaşanması fazla güneş ışığı alması sebebiyle olabilir.

Şans Bambusu Yaprak ve Gövde Bakımı

Şans bambusunun yapraklarında kuruma ve sararma gibi durumların oluşması genelde kötüye işarettir. Bu sorunlar, bitkinin yeterince sulanmamasından, toprağın ya da gübrenin fazla olduğundan ya da doğrudan olarak güneş ışığı almasından dolayı oluşabilir.

Şans bambunuzun daha sıhhatli büyümesi için sararmış ve çürümüş yaprakların nazik biçimde pak bir bıçak ya da makas sayesinde kesilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hafifçe sirkeli pamuk ile budama meydana getirilen bölgenin steril hale getirilmesi sağlanabilir. Budamanın rahatsızlık ve zararlılar için makul bir ortam yaratmadığından emin olmalısınız.

Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?

Şans bambusu bakımı açısından en mühim sorulardan biri iyi mi çoğaltılacağıdır. Şans bambusunu artırmak için, ilk önce en uzun sapın dibindeki yaprakların temizlenmesi gerekir.

Sonrasında pak bir makas ya bıçak sayesinde sapından yarım santim bırakılarak kesilmelidir. Kesilen dal, pak bir suyun içerisinde konarak bekletilmelidir. Zaman vakit bu su değiştirilerek, iki ay kadar gölge bir alanda muhafaza edilmelidir. Sonrasında bitkinizin kök verdiğini ve artık düzgüsel şartlara dönmesi icap ettiğini ayrım edebilirsiniz.

Şans Bambusu Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şans bambusu bakımı yapmak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ilk şey ortamdır. Bu nebat için en makul ortam oda sıcaklığıdır. Ilık ortamlarda yetişmeyi severler. Sulama işleminde ılık su kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra bitkiyi vazoya sabitlemek adına çakıl taşları kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Sıklamen Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Bambuların yapraklarına bazı zamanlar su püskürtmek müspet sonuçlar verecektir. Bitkinizin suyu aralıklarla değiştirilmelidir. Su değişimi esnasında çiçeklik da temizlenebilir. Şans bambusu demir eksikliğine bağlı olarak sararabilir. Uzun süreler süresince doğrudan olarak güneş ışığı ve ortamdaki rutubet oranının düşük olması, bitkinin sararmasına yol açabilecek öteki faktörlerdir. Şans bambusu her ay aşağı yukarı olarak 2 santim kadar uzar.

Yoruma kapalı.