Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Yapraktan Menekşe Çoğaltma Tekniği

Yapraktan Menekşe Çoğaltma Tekniği – Afrika menekşesi en sevilen iç mekan bitkilerinden biridir. Çoğu iç mekan bitkisi yeşillik bitkileridir, fakat Afrika Menekşe her vakit çiçek açar ve çoğu renkte gelir. Büyümesi ve yayılması kolaydır. Yeni bir bitkiyi tek bir yaprak keserek basitçe köklendirebilirsiniz.

Bunu yapmanın 2 yolunu denedim ve yüzde yüz net başarı elde ettim! Her ikisinin de artılarını ve eksilerini inceleyelim, böylelikle hoş Africa Menekşesi üretimine başlayabilir ve balkonları doldurabilirsiniz.

Yapraktan Menekşe Çoğaltmak için 1. Teknik

 • Sağlıklı bir yaprak bulun, pak ve keskin bir bıçak kullanarak dipten kesin. Bitkinin öteki kısımlarına zarar vermemeye itina gösterin.
 • Bir şişeyi oda sıcaklığında suyla doldurun. Şişenin ağzı yapraktan birazcık daha ufak olmalıdır, böylelikle her bir yaprağın gövdesi suda, geri kalanı suyun üzerinde olabilir.
 • Yaprak kesimlerini direkt olarak güneş ışığına, parlak ve sıcak bir yere koyun. 2-4 hafta sonrasında köklerin oluştuğunu göreceksiniz.
 • Şimdi her yaprağı dikkatlice nemli saksı toprağına dikin ve ufak bitkilerin büyümesine izin verin!
meneşe çoğaltma
meneşe çoğaltma

Yapraktan Menekşe Çoğaltmak için 2. Teknik

 • Yaprakları direkt olarak nemli saksı toprağına dikmektir. Sapları durağan(durgun) olamayacak kadar kısaysa, her yaprağı aşağı yukarı 1/3 oranında gömebilirsiniz.
 • Köklendirme hormonu gerekmez. Nem çadırı sebebiyle de sulamaya gerek yok – tencerenin üstüne yerleştirilmiş saydam plastik bir torba. Kökler 2-4 hafta içerisinde büyümeye başlayacak.
 • 4 hafta sonrasında rutubet çadırını çıkarın ve toprak kurumaya başladığında yeniden sulayın.
 • Birkaç hafta sonra, tomurcuklar köklü sapların tabanından yeni yaprak kümeleri halini aldı ve sonunda çiçeklere dönüştü. Bu yaprak kesimlerini ek saksılara ayırdım, böylelikle her bitkinin büyümesi için daha çok alan olsun.
İlginizi Çekebilir;  Pachystachys lutea (Sarı karides çiçeği)

2 tekniğin karşılaştırılması ve büyüyen ipuçları:

 1. Toprak tekniği tek adım olduğundan daha kolaydır.
 2. Su tekniği bizlere daha çok garanti veriyor zira köklerin büyüdüğünü görebiliyoruz.
 3. Africa Menekşesi, parlak gölgeyi ya da sabahın erken saatlerinde güneşi sever.
 4. Bakımı kolaydır. Suyu dengeli vermelisiniz. Kurutmayın ve suya boğmayın.

Yoruma kapalı.