Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Kalanchoe, Kalanşo Çiçeği Bakımı

Çiçekli ev bitkilerinden hoşlanıyor ve bakımı basit bir tür yetiştirmek istiyorsanız, kalanşo çiçeği mutlaka değerlendirmeniz gereksinim duyulan türlerden birisidir. Bitki ailenize eklemek isteyeceğiniz bu oldukça senelik çiçek, yılda bir kez açan ve birkaç ay devam eden renkli çiçekleri ile ünlüdür.

Bu rehber içerikte, talep eder yeni bir kalanchoe çiçeği yetiştirmek istiyor olun talep eder mevcut çiçeğinizi daha iyi koşullarda yetiştirmek istiyor olun, kalanşo çiçeği bakımı hakkında mühim ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Kalanchoe (Kalanşo) Bitkisi ve Özellikleri ?

Kalanchoe, bir öteki adıyla kalanşo, Flaming Katy şeklinde de bilinen, Madagaskar ve tropikal Afrika’ya özgü, azca bakım gerektiren, yeni başlayanlar için uygun, çiçek açan, sukulent ailesine ait bir bitkidir. Bu bitkiler; sarı, pembe, magenta, turuncu, beyaz, kırmızı tonları olan parlak ve yeşil yapraklara ve çiçeklere sahiptir. Fidancılardan, çiçekçilerden ve bahçe kısmı olan perakende mağazalarından kolaylıkla satın alınabilir.

Kalanchoe bitkisinin genel özellikleri ise şu şekildedir:

 1. Botanik Adı: Kalanchoe spp.
 2. Bitki Türü: Çok yıllık
 3. Ulaşabileceği Maks. Boy: 30 cm
 4. Güneşlenme Süresi: Tam gün ya da yarım gün
 5. Toprak Türü: Kumlu, iyi drene edilmiş toprak
 6. Toprak pH: 5,8 – 6,3
 7. Toksisite: Köpekler, kediler ve insanoğlu için toksittir

Şimdi kalanşo bitkisine ait türleri ele aldıktan sonra; elinizde olan bir bitkiyi iyi mi çoğaltabileceğinize, en uygun yetiştirme koşullarını iyi mi sağlayabileceğinize ve kalanchoe çiçeğinin bakımını iyi mi profesyonelce yapabileceğinize değinelim.

İlginizi Çekebilir;  Tül Kuşkonmaz Çiçeği Özellikleri ve Bakımı
Kalanşo Çiçeği
Kalanşo Çiçeği

Kalanchoe, Kalanşo Çiçeği Türleri

 1. Kalanchoe Blossfeldiana: Yılbaşı kalanchoe çiçeği lakaplı bu tür, en tanınmış türleri arasındadır. Günler kısaldığında çiçek açmış olduğu için genelde kış aylarında satılır.
 2. Kalanchoe Daigremontiana: Yaprak kenarlarında küçük bitkicikler oluşturan bu türün yetiştirilmesi ve çoğaltılması oldukça kolaydır. Bitkicikler düştüğünde, yeni bitkiler büyürler. Elinizdeki çiçeği artırmak istiyorsanız, bitkiciklerden birisini çimlenmiş bir tohum gibi toprağa koyun ve köklenmesini bekleyin.
 3. Kalanchoe Pinnata: Parlak, yeşil ve taraklı yapraklarıyla tanınmış bu kalanchoe, bunun yanı sıra bitkicikler de yetiştirir.
 4. Kalanchoe Thyrsiflora: Kürek bitkisi şeklinde de malum bu kalanchoe türü, gül aynısı düz ve yuvarlak yapraklar yetiştirir. Bu tür bir kez çiçek açtıktan sonrasında ölür, fakat ofsetlerle yaşamaya devam eder.
 5. Kalanchoe Tomentosa: Eşsiz, tüylü görünümüyle malum bu kalanchoe türü, düşük su ihtiyacı ile ünlüdür. Bu nedenle öteki türlere göre oldukça daha nadir sulanmalıdır.

Kalanchoe, Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kalanchoe çiçeği bakımı hakkında detaylara geçmeden ilkin elinizde olan kalanşo çiçeğini iyi mi çoğaltabileceğinizi 4 adımda açıklayalım:

Adım 1: Sağlıklı Bir Kök Seçin

En azca iki yaprağı olan ve bir yaprağın ya da düğümün (sapların ve yaprakların çıkmış olduğu inişli çıkışlı nokta) üstünden kesilmiş sıhhatli bir beden belirleyin. Ortalama 5 ila 8 santimetre uzunluğunda bir sap kesilmesi önerilmektedir.

Adım 2: Kökün Nasır Olmasına İzin Verin

Dikim işleminden önce, gövdenin dibinin birkaç gün tamamiyle kurumasını bekleyin. Nasırlaşma süreci rahatsızlık ve kök çürüklüğünü önlemeye destek olur.

Adım 3: Kesimi Dikin

Kesimi, nasırlaşan kısmı aşağı gelecek şekilde, suladığınız toprak karışımına yerleştirin. Kalanchoe bitkisi yapısı itibariyle etli bir nebat olduğundan, aşırı nemli ve kaygan toprakları sevmez. Bunu göz önünde bulundurarak yaklaşık bir kuruluğa-ıslaklığa haiz bir toprağa ekim yapın.

Adım 4: Bitkinizi Nemli Tutun

Kesiminizi diktikten sonra, derli toplu olarak su püskürtün. Kesim kök alırken toprağın tamamiyle kurumasına izin vermeyin. Bu süreç genelde yedi gün sürer ve bu süre sonunda artık nemlendirmenize gerek kalmaz. Su püskürtme prosedürü için sprey şişelerini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Kurdele Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Kalanchoe, Kalanşo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Dünya üstünde 100’ün üstünde kalanchoe çiçeği türü vardır. Fakat mağazadan ya da çiçekçiden aldığınız bir kalanchoe bitkisi, genelde benzer bakım özellikleri gerektirir.

Işık

Kalanchoe, parlak ışığı seven bir bitkidir. İç mekanda yetiştirilen bir kalanchoe çiçeği, filtrelenmemiş ve doğrudan olarak güneş ışığı alan yerlerde yetiştirilebilir. Günün minimum yarısında güneş ışığı alan bir pencere önü, en en uygun yetiştirme alanlarındandır. Dış mekanda ise günün minimum yarısında güneş ışığı alan bir ortamda yetiştirilebilir.

Toprak

Çiçeğinizi en iyi toprak şartlarında yetiştirmek istiyorsanız, oldukça fazla su tutmayan, iyi drene edilmiş bir toprak tercih etmelisiniz. Eşit oranda silt, kum ve kilden oluşan bir toprak karışımı kullanabilirsiniz. Fakat nemli kalma eğiliminde olan standart bahçe toprağından ya da yosun kullanımından kaçınmanız önerilir. Her vakit drenaj deliği olan bir saksıda yetiştirilmelidir. Böylece su, köklerin çevresinde durgun bir halde kalmaz ve bitkinin çürümemesi için lüzumlu şartlar sağlanmış olur.

Sulama

Sukulent ailesinden kalancho çiçekleri, sulu meyveler ya da kaktüsler gibi işlem görmeli ve ancak toprak tamamiyle kuruduğunda sulanmalıdır, zira kauçuksu yapraklarında nemi depolarlar. Sulama yapmadan ilkin parmak testi yapabilirsiniz. Sadece parmağınızı ya da bir kalemi toprağın yaklaşık 5-7 santimetre içinde sokun. Toprak nemliyse çiçeğinizi sulamanıza gerek yoktur. Eğer toprağın üst tabakası kuruysa ve bu tabakanın alt bölümünde kalan toprak nemliyse; kurşun kalem aynısı bir cisimle toprağı havalandırabilirsiniz.

Aşırı sulama, bu bitkilerin bir numaralı katilidir ve kök çürümesine karşı aşırı aşama hassastırlar. Bu nedenle saksınızda drenaj delikleri varsa, aşırı sulamayı önlemek amacıyla alttan sulama yapılması önerilmektedir. Eğer saksınızda sulama yapabileceğiniz drenaj delikleri bulunmuyorsa, nebat toprağını eşit ve yavaş bir halde sulayın. Sulama sıklığı, bulunduğunuz iklime, ortam sıcaklığına ve rutubet gibi değişkenlere bağlı olarak yaklaşık ayda 1 ila 3 kez arasına değişmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Yasemin Çiçeği Bakımı

Kalanchoe bitkisinin kök sistemi sıcaklığa duyarlı olduğundan, kışın musluktan gelen suyu (5 derecenin altında) kullanmayın, zira soğuk su kök sistemini şok edebilir. Bunun yerine, bitkilerinizi sulamadan önce, kullanacağınız musluk suyunu öteki bir kaba alarak oda sıcaklığına ulaşmasını bekleyin.

Gübreleme

Çiçeğinizi ancak vejetatif dönemde (ilkbahar ve yaz aylarında), saplar yeteri kadar büyüdüğünde (5-7 cm’ye ulaştığında) ve çiçekler hemen hemen açmadığında gübreleyin. Herhangi bir iç mekan nebat gübresi kullanabilirsiniz. Önemli olan gübre üreticisinin belirttiği talimatları takip etmektir. Genel olarak seyreltmiş nebat besini konsantrasyonlarının kullanılması önerilmektedir.

Kalanşo Çiçeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular❓

Kalanchoe çiçeği evde iyi mi bakılır?

Kalanchoe çiçeği ışığı oldukça sevilmiş olduğu için evde fer alan bir alana yerleştirilmelidir. Saksıdaki toprağı silt, kum ve kilden oluşan bir toprak karışımdan olup iyi drene edilmiş olmalıdır. Aşırı sulanmayı sevmeyen kalanchoe su isteğini idrak etmek için ancak parmağınızı ya da bir kalemi toprağın yaklaşık 5-7 santimetre içinde sokun nemli ise sulamaya gerek yoktur.

Kalanşo çiçeği kışın nerede durmalı?

Kalanşo çiçeği kışın evinizin güneş alan ve 10-12 derecenin dibine düşmeyen bir alanında muhafaza edin. Kışın musluk suları aşırı soğuk olabileceğinden doğrudan musluk suyundan sulama yapmayın. Suyu oda sıcaklığa ulaştıktan sonrasında sulama yapabilirsiniz.

Kalanşo çiçeği hangi ortamı sever?

Kalanşo çiçeği gün ışığı ve havadar ortamları sever. Çiçeğinizi ısıtıcıların (soba, kalorifer peteği gibi) yanısıra konumlandırmayın. Ayrıca çiçeğinizin olduğu odayı muayyen aralıklarla havalandırmanızı öneri ederiz.

Kalanchoe çiçeği iyi mi canlandırılır?

Kalanchoe çiçeğini canlandırmanız için lüzumlu olanlar; ışık, toprak, sulama ve gübrelemedir. Aşırı ışığı sevmeyen kalanchoe için yarım gün fer alan bir alana gereksinim vardır. Toprağı geçirgen olmalı ve saksının altı delik olmalı ve dibinde su birikmemelidir. Aşırı sulamam yapılmamalı toprak ancak kurumuş olduğu vakit sulama yapılmalı. Gübre üreticisinin talimatlarına uymak şartıyla iç mekan gübreleri kullanılmalıdır.

Yoruma kapalı.