Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Ada Soğanı Faydaları ve Özellikleri

0

Ada soğanı, doğal güzelliği ve sağlık açısından faydalarıyla dikkat çeken bir bitkidir. Bu makalede, Ada soğanı‘nın anavatanı, kullanımları, sağlık açısından faydaları ve bakımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Ada soğanı nedir ?

Latince adıyla Drimia maritima, soğanlı bir bitki türüdür ve Akdeniz bölgesine özgüdür. Bu bitki daha çok “deniz soğanı” ya da “Ada soğanı” olarak bilinir. Drimia maritima, uzun ve etkileyici yaprakları olan çarpıcı bir görünüme sahiptir, genellikle sonbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Bu bitkinin kokusu da oldukça keskin ve cezbedicidir. Geleneksel tıpta kullanılan ve doğada yetişen bu bitki son dönemde süs bitkisi olarak da yetiştirilmeye başlanmıştır.

ada soğanı
ada soğanı

İçerdiği bufadienolit ve kalp glikozidleri nedeniyle tüketim miktarına bağlı olarak zehirleyici etki gösterebilir. Kesinlikle bir uzman yardımı almadan kullanılmamalıdır.

Ada Soğanı Yetiştirme Koşulları

Bu bitki, genellikle kumlu – taşlık sahil bölgelerinde doğal olarak yetişen bir bitki olduğu için belirli toprak, su ve iklim isteklerine sahiptir. Ada soğanı‘nın tercih ettiği yetiştirme koşullarını sıralayacak olursak:

Toprak

Bu bitki, hızlı geçirgen, hafif kumlu veya killi – taşlık toprakları tercih eder. Ayrıca tuzlu topraklara dayanıklıdır. Toprak pH’sı 6 ila 8 arasında olmalıdır.

Su

Bu bitki, kurak koşullara uyum sağlayabilen bir bitkidir. Sulama konusunda dikkatli olunmalıdır; aşırı sulama bitkinin çürümesine neden olabilir. Sulama, toprak üst tabakasının kuruduğunu fark ettiğinizde yapılmalı ve su birikintisi oluşturmayacak şekilde yapılmalıdır. Bitki dinlenme dönemlerinde suya ihtiyaç duymayabilir.

A. Soğanı çiçeği
A. Soğanı çiçeği

İklim

Akdeniz iklimi gibi sıcak ve ılıman iklim koşullarında iyi gelişir. Yüksek nemli tropikal iklimlerden ziyade, ılıman bölgelerde yetiştirilmesi daha uygundur. Aşırı soğuğa dayanıklı değildir, bu nedenle don riski olan bölgelerde korunaklı alanlarda yetiştirilmelidir.

İlginizi Çekebilir;  Biberiye bitkisi nedir, Biberiyenin Faydaları nelerdir

Güneş Işığı

Genellikle tam güneş ışığı alan bölgelerde iyi büyür. Güneşe maruz kaldıkça daha iyi çiçeklenme performansı sergiler.

Eğer bu bitkiyi yetiştirmeyi düşünüyorsanız, 100 rakıma kadar olan Akdeniz sahil şeridini dikkate alarak uygun bakım yönergelerini takip etmeniz önerilir.

Drimia maritima görünüm
Drimia maritima görünüm

Ada Soğanı Faydaları

Ada soğanı‘nın tıbbi amaçlı kullanımı ve potansiyel faydaları konusunda bazı geleneksel yöntemler ve araştırmalar bulunmaktadır. Ancak, bitkinin zehirli bileşikler içerdiği unutulmamalı ve tıbbi amaçlarla kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Drimia maritima soğanı
Drimia maritima soğanı
  • Uygun miktarda kullanıldığında kabızlık problemlerini giderir ve idrar söktürmeye yardımcı olur. Dikkatli kullanılmazsa ishal ve aşırı su kaybına sebep olur.
  • Anti – İnflamatuar yani iltihap giderici etkiye sahiptir.
  • Nefes darlığı vb. solunum yolu rahatsızları tedavisinde kullanılır.
  • İçerdiği kardiyak glikozitler kalbin kasılmasını sağlayan kasları güçlendirir.
  • Ani saç dökülmesini azalttığı düşünülüyor fakat temkinli kullanmakta fayda var.
  • Harici kullanım ile kas ve eklem ağrılarını azaltır.
  • Bazı kanser türlerinin ilerlemesini yavaşlattığı düşünülse de bilinen kapsamlı bir tıbbi çalıma yok.

Ada soğanı faydaları bitkinin kullanım miktarı ve şekli ile doğru ilişkilidir. Bir uzmandan yardım almadan asla tüketilmemelidir, harici kullanımlarda da küçük miktarlar denenerek, alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmak gerekir.

Drimia maritima
Drimia maritima

Ada Soğanı Nerede Bulunur

Akdeniz iklimi Ülkemizde İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar tüm sahil şeridi ve bazı yakın iç kesimlerde görülür. Dolayısıyla ilkimin hakim olduğu bu bölgelerde, uygun toprak yapısı ve rakım takip edilerek bu bitkiyi bulmak mümkündür. Daha önce yapılan araştırmalarda özellikle Antalya, Muğla ve İzmir sahil şeridinde bitkinin doğal yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Eğer bu bitkiyi doğadan toplamayı düşünüyorsanız mutlaka ilgili kurumlardan izim almanız gerekir, aksi takdirde yüksek cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. İlgili yönetmelik

ada soğanı nerede bulunur
ada soğanı nerede bulunur

Kaynak: https://plants.ces.ncsu.edu/plants/drimia-maritima/

İlginizi Çekebilir;  Kadife Çiçeği Faydaları

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.