Çiçekler hakkında aradığın tüm bilgiler

Yıldız Çiçeği Bakımı

Yıldız çiçeği bakımı, öteki çiçeklere nispeten görece basit ve zahmetsizdir. Yıldız çiçeği özellikleri, bakımı, çoğaltma ve ekim işlemi ve karşılaşılan yaygın problemlerin çözümü üstüne temellenen içeriğimizde anlatılan yönergeleri izleyerek daha sıhhatli star bitkisi ve çiçekleri elde edebilirsiniz. Yıldız çiçeğine dair genel özelliklerden sakıncalı durumlara değin bütün prosesi öğrenebileceğiniz rehber içeriğimiz vasıtası ile çok daha etkin neticelerle karşılaşacaksınız.

Yıldız çiçeği yaz ortasından güz sonuna kadar rengarenk çiçekler açan; çiçekleri değişik desten, ebat ve formlarda olabilen çiçek türlerindendir. Oldukça gösterişli, göz alıcı ve hareketli görünümü sebebiyle “yıldız” çiçeği olarak adlandırılmıştır. Orta ABD ve Meksika’ya has bir çiçek türü olan Dahlia (yıldız) çiçeği, 30 değişik türe ve 20.000’den fazla çeşide sahiptir. Çiçek severlerin ve nebat yetiştiricilerin çiçek ve nebat envanterinin olmazsa olmaz çiçekleri içinde yer alır.

Yıldız Çiçeği Özellikleri

Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan yaz ve sonbaharda çiçek açan, onlarca değişik formu ve renkli görünümü ile iç mekanların tanınmış çiçeklerindendir. Anavatanı Meksika olan star çiçeği, Washington Eyaletinin başkenti Seattle’nin da resmi çiçeği olarak kabul edilir. Yıldız çiçeğinin genel özelliklerini bilmek ve bu şuur doğrultusunda hareket etmek, sıhhatli bir star bitkisine ve çiçeğine haiz olmanın ön koşuludur.

yıldız çiçeği
yıldız çiçeği
Yaygın isim Yıldız çiçeği
Botanik isim Dahlia spp.
Bitki türü Çok yıllık
Aile Asteraceae
Boyutlar 30 – 180 santimetre yüksekliğinde ve 30 – 90 santimetre genişliğinde
Işık Tam
Toprak tipi ve pH Tınlı, iyi drene – nötr, asidik
Çiçeklenme zamanı Yaz, sonbahar
Çiçek rengi Kırmızı, pembe, turuncu, sarı, mor, beyaz
Coğrafya Kuzey Amerika, Orta Amerika
Toksisite Köpekler ve kediler için zararlıdır

Yıldız Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıldız çiçeği yetiştirmek ve bu süreçte lüzumlu bakımı yapmak, alternatif birçok çiçeğe kıyasla olabildiğince kolaydır. İlkbahar döneminde iç mekanlarda, don tehlikesi geçtikten sonrasında ise dış mekanlarda bakılabilir. Yıldız çiçeğinin sıhhatli bir biçimde gelişebilmesi için iyi bir hava sirkülasyonuna ve tam güneş gören bir alana ihtiyaç duyulur. Düzenli sulanması ihtiyaç duyulan star çiçeğine dair bakım notlarını; ışık, sulama, toprak, gübreleme, ısı ve rutubet başlıkları altında tek tek incelemek en doğru yaklaşım olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı ve Özellikleri

Işık

Yıldız bitkisinden bolca çiçek elde edebilmek için günde 6 – 8 saat süre ile tam güneş ışığı almasına itina gösterin.

Sulama

İlkbaharda star çiçeği yumruları ekildikten sonrasında nebat filizlenene kadar sulamanız koşul değil. Bitki, bu süreçte yaklaşık yağmur gören bir alandaysa bu yağmur kafi olacaktır. Zira kök sistemleri yeteri kadar gelişmeden suya ihtiyaç duymazlar. Yıldız bitkisi filizlendikten sonrasında haftada bir ya da iki kez sulanmalıdır. Büyük yumrular 15 santimetre derine kadar ekilebileceğinden, derin sulama yaptığınızdan emin olun. Sıcak ve kurak geçen yaz günlerinde daha sık sulamalı ve toprağın kurumasına izin vermemelisiniz.

Toprak

Yıldız çiçeği için optimum toprak koşulları; iyi drene olmuş, bolca organik madde içeren, tınlı topraklardır. Kullandığınız toprağın organik madde yönünden yeteri kadar varlıklı olmadığını düşünüyorsanız birazcık kompostla karıştırabilirsiniz. Yıldız çiçekleri, toprak pH’ı açısından nötr bilhassa yayınlayan topraklarda optimum sonuçlar verir.

Gübreleme

Yıldız bitkisinde çiçeklenmeyi teşvik etmek için yüksek miktarda fosfor içeren gübre kullanabilirsiniz.

Sıcaklık ve Nem

Yıldız çiçeğinin ne vakit dikileceği önemlidir. Yıldız çiçeğinizin ekimi için güz donlarının geçmesini ve zemin sıcaklığının 15 dereceye ulaşmasını bekleyin. Yüksen rutubet oranına ihtiyaç duymayan star çiçekleri için hafifçe nemli ortam kurmak kafi olacaktır.

Yıldız Çiçeği Çoğaltma – Ekim

Yıldız çiçeklerini kesim yoluyla ya da yumruluları kullanarak çoğaltabilirsiniz. Kesimlerden yararlanarak artırmak için yumru köklerin ilkbaharda filizlenmesini beklemek gerekir. Öte yandan, star çiçeği yumrularını bölerek kapalı kaplara ekebilir ve gelişme mevsiminde süratli bir netice alabilirsiniz. Yaz vakti geldiğinde, star bitkileriniz tamamiyle olgunlaşacak ve daha erken çiçek açacaktır. Hemen belirtmek icap eder ki, ekimden ilkin yumru köklerinizi bölmeniz daha çok çiçek almanızı sağlayacaktır.

Yumru Kökleri ile Çoğaltma

Yıldız çiçeğinizi yumru kökleri ile artırmak için takip etmeniz ihtiyaç duyulan adımlar şunlardır:

 • Kış mevsimini geçirdikten sonrasında star çiçeği yumrularınızı toplayın ve büyük bir yetiştirme kabına alın.
 • Yetiştirme kabına toprağınızı ilave edin ve karıştırın.
 • Toprağınızın nemli bir hal alana kadar sulayın.
 • Yumru köklerinizi güneşli bir alana taşıyın ve filizlenmesini bekleyin. Bu süreçte, toprağın tamamiyle kurumadığından emin olun.
İlginizi Çekebilir;  Japon Çınarı (Fatsia japonica) Özellikleri ve Bakımı

Yumru kökleri ile artırmak için bu adımları takip edebileceğiniz gibi, tohum yoluyla da çoğaltabilirsiniz.

Tohumla Çoğaltma

Yıldız çiçeğini tohumla artırmak için tohum satın alabilir ya da bitkinizden elde ettiğiniz tohumları kullanabilirsiniz. Tohumla artırmak için;

 • Tohumları, tohum yetiştirme tepsisine alın.
 • Son dondan dört ila beş hafta önce, tohumları direkt olarak tohum yetiştirme tepsisine ekin.
 • Tohum yetiştirme tepsisini güneş gören bir alana taşıyın ve bu süreçte toprağın nemli kalmasını sağlayın.
 • Tohumlarınız filizlendikten sonra, her fideyi kendi saksısına taşımadan ilkin fidelerin reel birer yaprak kümesi oluşturması için bir müddet bekleyin ve toprağın nemli kalmasına itina gösterin.
 • Bahçenizin toprak sıcaklığı 18 – 21 dereceye ulaştığında, star fidelerinizi direkt olarak bahçenize taşıyabilirsiniz.

Bu adımları izleyerek star çiçeğinizi tohumla çoğaltabilirsiniz.

Yıldız Çiçeği ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Yıldız çiçeği, bakımı ve yetiştirilmesi sürecinde zorluklar yaşatan nebat türlerinden değildir. Oldukça basit ve basit bir bakım – yetiştirme süreci laf konusudur. Ancak, bazı zamanlar muhtelif sorunlarla karşılaşmak da mümkündür. Yıldız çiçeği hakkında sık karşılaşılan problemleri ve bu problemlerin çözümlerini bilmek, bu şuur doğrultusunda hareket etmek, çiçek sağlığı ve bakımı adına en doğru yaklaşım olacaktır.

 • Yaygın Zararlılar: Salyangoz ve tırtıl gibi yaygın zararlılar senedir çiçeklerini çok sever. Yıldız çiçeklerinizi bu tür yaygın zararlılardan güvenliğini sağlamak için – bitkinize ve öteki canlılara zarar vermeyen – uzaklaştırıcı kimyasallardan yararlanabilirsiniz.
 • Mantar Hastalıkları: Yıldız çiçeklerinde sık rastlanan bir öteki sorun, mantar hastalıklarıdır. Bitkinizi mantar rahatsızlıklarından güvenliğini sağlamak için yaprakları olabildiğince kuru tutun. Zira nemli yapraklar mantar rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Mantar problemlerine engellemek için başvurabileceğiniz bir öteki yöntem; hava sirkülasyonunu artırmak için sık periyotlarda toprak değişimi sağlamaktır. Bu süreçte bir mantar enfeksiyonu gözlemlerseniz, rutubet hasım ya da bir öteki tabii solüsyon kullanarak enfeksiyonu tedavi edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir;  Yaprak Güzeli Bakımı

Yıldız Çiçeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Yıldız çiçeği evde iyi mi bakılır?

Yıldız çiçeği güneşi ve havadar ortamları çok sever. Bu nedenle, her ne kadar evde de yetiştirilebilse de etkin sonuçlar alabilmek adına iç mekanlardan ziyade hava sirkülasyonu yüksek – şiddetli rüzgar almamak şartıyla – aleni alanlarda yetiştirmeniz daha sıhhatli olacaktır.

Yıldız çiçeğinin ömrü ne kadardır?

Yıldız çiçeği optimum ortam koşullarında yetiştirildiği takdirde uzun seneler sıhhatli kalabilir. Ancak, toprak bitkisi olan star çiçeğinin çiçeklik bitkisi olarak kullanılması durumunda en çok on gün kadar canlı kalmaktadır.

Yıldız çiçeği kaç günde bir sulanır?

Yıldız çiçeğinin ilk sulamasını yaptıktan sonrasında çok sık periyotlarda sulama yapmanıza gerek yoktur. İlk sulamayı takiben haftada 1 sulamanız kafi olacaktır. Sıcak ve kurak hava şartlarında toprağın kurumaması adına haftada iki kez de sulayabilirsiniz. Toprağın nemli ya da kuru bulunduğunu ayrım edebilmek için bazı zamanlar elinizi toprağa batırabilir, birkaç santimetre derinliğe kadar rutubet durumunu denetim edebilirsiniz.

Yıldız çiçeği güneşi sever mi?

Yıldız çiçeği güneş ışığını çok seven bir bitkidir. Bu nedenle, çiçeğinizin günde minimum 6 – 8 saat güneş almasına itina gösterin. Yeterli güneş ışığı alamayan star bitkisinde vakit içinde sararma ve sararmaya bağlı çürüme gözlenir.

Yoruma kapalı.